Mistrzowie

Campeones
Hiszpania 2018, 124’
Reżyseria: Javier Fesser
Scenariusz: David Marqués, Javier Fesser
Obsada: Javier Gutiérrez, Juan Margallo, Athenea Mata, Jesús Vidal, Gloria Ramos, Luisa Gavasa
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie
3 Nagrody Goya 2019: najlepszy film, najlepszy debiutujący aktor, najlepsza piosenka

Komediodramat Javiera Fessera (Camino), hiszpański kandydat do Oscara 2019, największy sukces frekwencyjny hiszpańskiego kina 2018.

Marco (Javier Gutiérrez), zawodowy trener koszykówki, przechodzi kryzys. Przytłoczyły go problemy osobiste i zawodowe. Wdaje się w bójki, traci pracę, a smutki topi w alkoholu. Dochodzi do wypadku drogowego. Marco staje przed sądem, który nakazuje mu prace społeczne – musi przygotować drużynę niepełnosprawnych graczy do ważnych zawodów. To niezbyt kusząca propozycja.

Z początku jest niechętny i widzi same problemy, ale wkrótce zdaje sobie sprawę, że od tej nietypowej grupy może się wiele nauczyć. Z biegiem czasu dostrzega, że sam staje się uczniem i odrabia być może najważniejszą lekcję życia.

Rzeczywistość przedstawiona w filmie nie jest obca grającemu główną rolę Javierowi Gutierrezowi (Autor). „Mam niepełnosprawne dziecko więc współczujące spojrzenia, kierowane na osoby niepełnosprawne, odbieram jako agresję. Czuję się nieswojo i myślę, że ma to związek z ignorancją i strachem, dlatego takie filmy jak ten są bardzo potrzebne, również po to, aby uczyć i poszerzać świadomość. Uważam, że „Mistrzowie” powinni być obowiązkowo oglądani w szkołach” – wyjaśnia.

Reżyser Javier Fesser, zapytany o pracę z niepełnosprawnymi amatorami, odpowiedział: „Największym wyzwaniem było dla mnie wydobycie prawdy z dziewięciu osób, które nie są aktorami. Z niczym innym nie było problemu. Niepełnosprawności intelektualnej towarzyszyła dawka entuzjazmu i chęć robienia wszystkiego najlepiej jak to możliwe, co dla ekipy filmowej było luksusem. Choć była to ciężka praca, nigdy nie zauważyliśmy nawet najmniejszej oznaki słabości lub niecierpliwości”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s