Buñuel w labiryncie żółwi

Hiszpania 2018, 86’
Reżyseria: Salvador Simó Busom
Scenariusz: Eligio R. Montero, Salvador Simó na podstawie komiksu Fermina Solisa
Język: hiszpański
Napisy: polskie
Nagroda Goya 2020: najlepszy film animowany, Europejska Nagroda Filmowa 2019 – najlepszy film animowany, MIFA – wyróżnienie Jury, najlepsza muzyka, FFH Malaga – najlepsza muzyka

Nagroda Goya 2020 dla Najlepszego filmu animowanego.

Rok 1932. Luis Buñuel wraz z przyjaciółmi – rzeźbiarzem Ramonem Acinem, operatorem Elim Lotarem i scenarzystą Pierrem Unikiem, przygotowują się do wyprawy do jednego z najbiedniejszych regionów Hiszpanii, Estremadury. W Las Hurdes, gdzie widziane z góry dachy wiejskich domów i wąskie uliczki przywodzą na myśl skorupę żółwia, chcą zrealizować film dokumentalny o tej dalekiej krainie i jej mieszkańcach, który widzowie poznają pod tytułem „Ziemia Hurdów” lub „Ziemia bez chleba”. Właśnie tam twórca „Psa andaluzyjskiego” i „Złotego wieku” otworzy się na kwestie społeczne i stanie wrażliwy na los człowieka.

Nagrodzona na licznych festiwalach animacja jest adaptacją komiksu Fermina Solisa. Salvador Simó przedstawia w niej okoliczności, w jakich Luis Buñuel stworzył pierwszy i jedyny w karierze film dokumentalny, którego fragmenty kontrastują z pastelową estetyką obrazu ozdobioną motywami z surrealistycznej twórczości Salvadora Dalego.

Zgoła surrealistyczne było też finansowanie filmu, uzależnione od wygranej na loterii. Ramón Acín kupił los i obiecał Buñuelowi, że jeśli wygra, zapłaci za produkcję filmu. Słowa dotrzymał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s