Pokazy specjalne 20.TKH

Na miesiąc przed rozpoczęciem jubileuszowej, 20. edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego prezentujemy dwa wyjątkowe tytuły, które znajdą się w tegorocznym programie. To dzieła wybitnych filmowców – nestora hiszpańskiej kinematografii i wschodzącej gwiazdy kina artystycznego. Obie produkcje, choć utrzymane w zupełnie różnej konwencji, doskonale się uzupełniają, wchodząc w międzypokoleniowy dialog na temat ludzkiej natury i wpływającego na nią otoczenia.

Detektyw Areta

pokaz specjalny

José Luis Garci przejdzie do historii jako twórca Ponownie zaczynać (1982), pierwszego hiszpańskiego filmu nagrodzonego Oscarem. Później filmy w jego reżyserii były nominowane do nagród Akademii jeszcze trzykrotnie. Ostatnim był Dziadek z 1988 roku, pokazywany podczas 2. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

W swoim najnowszym filmie, Detektyw Areta, reżyser po niemal czterdziestu latach powraca do legendarnej już postaci prywatnego detektywa z filmów El crack (1981) i El crack II (1983). Seria łączy fascynację klasycznym amerykańskim kinem noir – zasnutym papierosowym dymem światem prywatnych detektywów i uwodzicielskich femmes fatales – z portretem stojącej u progu zmian politycznych i społecznych Hiszpanii lat 70.

Po śmierci pierwszego odtwórcy głównej roli, Alfreda Landy, reżyser postanowił spełnić jego marzenie o wskrzeszeniu Arety i stworzyć prequel sagi o jego przygodach. Detektyw Areta to powrót podwójny – zarówno do postaci samego bohatera, jak i do wysmakowanej stylistyki i nieśpiesznego tempa pozostałych części sagi.

Więcej o filmie

Siła ognia

pokazy przedpremierowe w Warszawie

Oliver Laxe jest młodym, ale niezwykle obiecującym hiszpańskim twórcą. Jego najnowszy film, Siła ognia, zjeździł pół świata, rozpalając do czerwoności festiwalową publiczność w Chicago, Mar del Plata czy Salonikach.

Trzy lata po premierze wyróżnionych Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki, Mimosas (2016), Oliver Laxe powrócił do Cannes z Siłą ognia. Akcja filmu rozgrywa się w Galicji, jednym z najbardziej narażonych na pożary regionów Europy. Jego bohaterem jest Amador Coro, który właśnie skończył odsiadywać wyrok za podpalenie. Wolność oznacza dla niego szansę na pojednanie z naturą, pośród której czuje się znacznie lepiej, niż w obecności ludzi.

Zrealizowany przy niewielkim budżecie z udziałem amatorów film okazał się sensacją. 84-letnia Benedicta Sánchez, debiutująca na wielkim ekranie w roli matki Amadora, została nagrodzona Goyą przez Hiszpańską Akademię Filmową. Drugą statuetkę otrzymał operator, Mauro Herce, którego fascynujące, a jednocześnie budzące respekt zdjęcia płonących lasów doskonale uzupełniają spokojny rytm fabuły.

Więcej o filmie

Przeczytaj też: Najlepsze filmy ze wschodniego wybrzeża

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s