Nagrody Goya 2017 – nominacje

Już w najbliższą sobotę Hiszpańska Akademia Filmowa wręczy najważniejsze nagrody rodzimego przemysłu filmowego. O tytuł najlepszego hiszpańskiego filmu ubiegłego roku powalczy pięć tytułów, w tym dwa znane już polskiej widowni.

Nagrody Goya przyznane zostaną już po raz 31. W tym roku największą liczbą nominacji, a zarazem tytułem najbardziej kasowego filmu zeszłego roku w Hiszpanii, może pochwalić się Siedem minut po północy. Co ciekawe, wyreżyserowana przez Juana Antonio Bayonę (Sierociniec) adaptacja popularnej powieści fantastycznej dla młodzieży została nakręcona w języku angielskim z udziałem hollywoodzkich gwiazd, między innymi Sigourney Weaver, Felicity Jones i Liama Neesona, który użyczył głosu potworowi. Film zdobył 12 nominacji do nagród Goya, w tym nominację dla najlepszego filmu i reżysera, i jest zdecydowanym faworytem do nagrody za najlepszą muzykę filmową.

ElHombreDeLasMilCaras_m.pngPo 11 nominacji do nagród Akademii zdobyły Człowiek o tysiącu twarzy i Za późno na gniew. Pierwszy z nich to najnowsze dzieło Alberta Rodrigueza, reżysera Stare grzechy mają długie cienie, jednego z najpopularniejszych hiszpańskich filmów 2014 roku i bezdyskusyjnego triumfatora nagród Goya – obraz zdobył 17 nominacji i 10 nagród w najważniejszych kategoriach, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz. Człowiek o tysiącu twarzy to film sensacyjny zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, opowieść o agencie hiszpańskich służb specjalnych, który swingował własną śmierć po głośnym skandalu korupcyjnym. Za rolę byłego szpiega Eduard Fernández odebrał srebrną muszlę na festiwalu w San Sebastián.

TardeParaLaIra_m.png Za późno na gniew to debiut reżyserski Raula Arévalo, hiszpańskiego aktora znanego polskiej publiczności między innymi z filmów Granatowyprawieczarny, Siedem stołów bilardowych, czy Stare grzechy mają długie cienie. Thriller o wściekłości i poszukiwaniu zemsty jest zdecydowanym faworytem do nagrody za najlepszy film, scenariusz oryginalny oraz debiut reżyserski, otrzymał też aż pięć nominacji aktorskich – zdobyli je Antonio de la Torre i Luis Callejo (najlepszy aktor pierwszoplanowy), Manolo Solo (najlepszy aktor drugoplanowy), Raúl Jiménez (najlepszy debiutujący aktor) i Ruth Díaz (najlepsza debiutująca aktorka).

Poza trzema powyższymi tytułami, nominacje do nagrody Goya za najlepszy film otrzymały również Julieta, najnowszy film Pedro Almodovara, który gościł już na ekranach polskich kin (film otrzymał w sumie 7 nominacji), oraz Niech Bóg na wybaczy Rodriga Sorogoyena, policyjny thriller o funkcjonariuszach poszukujących seryjnego zabójcy. W rolach głównych wystąpili Antonio de la Torre oraz Roberto Álamo, faworyt do nagrody Goya dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

21_m.png

Dziewięcioma nominacjami, głównie w kategoriach technicznych, może poszczycić się historyczna epopeja Ostatni Hiszpanie na Filipinach, opowieść o ostatnich hiszpańskich oddziałach pozostałych na Filipinach po przegranej wojnie amerykańsko-hiszpańskiej i przejęciu kraju przez Stany Zjednoczone. Film wyreżyserował Salvador Calvo (nominacja za debiut reżyserski), przed kamerą wystąpili między innymi Luis Tosar, Javier Gutiérrez, Karra Elejalde i Eduard Fernández.

31. ceremonia wręczenia nagród Goya odbędzie się 4 lutego 2017 roku w madryckim hotelu Mariott. Galę poprowadzi Dani Rovira, komik i gwiazda Jak zostać Baskiem.

Oficjalna strona Nagród Goya

Przeczytaj też: Zwycięzcy Nagród Goya
Przeczytaj też: Zdobywcy hiszpańskich Oscarów w programie 17. TKH!
Przeczytaj też: Krótka historia Nagród Goya

 

autor: Agata Rudowska

 

 

 

2 Komentarze Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s