Carmen i Lola

Carmen y Lola
Hiszpania 2018,105’
Reżyseria: Arantxa Echevarría
Scenariusz: Arantxa Echevarría
Obsada: Zaira Romero, Rosy Rodríguez, Moreno Borja, Rafaela León, Carolina Yuste
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie
2 Nagrody Goya 2018: najlepszy debiut reżyserski, najlepsza drugoplanowa rola żeńska

Odważny debiut Arantxi Echevarríi. Filmowa opowieść o miłości w cygańskim świecie, która podbiła Cannes.

Dwie nastolatki, Lola (Zaira Romero) i Carmen (Rosy Rodríguez), należą do społeczności madryckich cyganów, ale poza tym dzieli je wszystko. Lola jest zdolna i ambitna, maluje graffiti i czuje się inna. Carmen chce zostać fryzjerką, wkrótce wyjdzie za mąż i założy rodzinę. Będzie żyła jak jej babcia i mama – otoczona gromadką dzieci, z mężem na piedestale. Tymczasem obie pomagają rodzicom handlować na bazarze, gdzie pewnego dnia ich spojrzenia się krzyżują. Czy spotkanie Carmen i Loli odmieni ich życie? Czy odrzucone przez cygańską społeczność, napiętnowane przez rodziny, będą kochać się mimo wszystko?

Na pytanie o pomysł na film, reżyserka, Arantxa Echevarría, odpowiedziała: „Wszystko zaczęło się od artykułu, który przeczytałam w gazecie. Pięć lat temu w Hiszpanii zostały zalegalizowane związki homoseksualne i para kobiet po raz pierwszy rozmawiała o tym, co je łączy. To były Cyganki. Zdjęcie do tego reportażu zostało zrobione od tyłu. Było widać tylko ich plecy. Pomyślałam wtedy: „A jeśli odwrócimy stronę gazety, co zobaczymy?”. Mój film jest odpowiedzią na to pytanie i spełnieniem tego życzenia.

Wspominając poszukiwania odtwórczyń dwóch głównych ról, reżyserka opowiedziała: „Podczas castingu zapytaliśmy dziewczyny, czy w filmie mogą palić papierosy. Większość powiedziała, że nie. Jak mogłyby zrobić coś takiego swoim ojcom! A poza tym, jeśli zapalą, to nie wyjdą za mąż”.

Podczas zdjęć do filmu kontrowersje wzbudziła scena pocałunku Carmen i Loli. „Żeby się pocałowały, musiałam najpierw na ich oczach pocałować moją koleżankę”- mówi reżyserka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s