Zwycięzcy Nagród Goya w programie 19. TKH!

Nagrodzone hiszpańskimi Oscarami Królestwo, Kto ci zaśpiewa i Carmen i Lola w programie 19.TKH

Nagrody Goya, nazywane też niekiedy hiszpańskimi Oscarami, to najważniejsze wyróżnienia przyznawane przez filmowe środowisko w Hiszpanii i barometr, wskazujący najważniejsze zjawiska i trendy w krajowym kinie.

W tym roku statuetki zostały rozdane już po raz 33. Nagrodzeni zostali zarówno mistrzowie znani już z hiszpańskich ekranów, jak i świeże głosy dopiero szukające swojego miejsca na rodzimej scenie, hity kasowe i wartościowe kino artystyczne.

Widzowie Tygodnia Kina Hiszpańskiego już w marcu będą mogli przekonać się, czym nagrodzone tytuły zaskarbiły sobie uznanie Hiszpańskiej Akademii Filmowej. W programie przeglądu znalazło się aż pięć nagrodzonych w tym roku produkcji:

KRÓLESTWO | El reino

7 Nagród Goya 2019: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy dźwięk, najlepsza muzyka, najlepszy montaż

Skorumpowana Hiszpania w najnowszym filmie Rodriga Sorogoyena (Niech Bóg nam wybaczy), ze znakomitym Antoniem de la Torre (Abrakadabra) w roli głównej.

Manuel López Vidal (Antonio de la Torre), wpływowy wiceprezydent wspólnoty autonomicznej, chce wspiąć się na kolejny szczebel politycznej kariery. Tymczasem wychodzi na jaw korupcja w jego partii. Zdradzony przez tych, którzy jeszcze przed chwilą byli jego przyjaciółmi, napiętnowany przez opinię publiczną, rozpoczyna walkę z układami.

Więcej o filmie

CARMEN I LOLA | Carmen y Lola

2 Nagrody Goya 2019: najlepszy debiut reżyserski, najlepsza aktorka drugoplanowa

Odważny debiut Arantxi Echevarríi. Pierwsza filmowa opowieść o miłości w cygańskim świecie, która podbiła Cannes.

Dwie nastolatki, Lola (Zaira Romero) i Carmen (Rosy Rodríguez), należą do społeczności madryckich cyganów, ale poza tym dzieli je wszystko. Lola jest zdolna i ambitna, maluje graffiti i czuje się inna. Carmen chce zostać fryzjerką, wkrótce wyjdzie za mąż i założy rodzinę. Czy przypadkowe spotkanie skieruje ich życie na nowe tory?

Więcej o filmie

KTO CI ZAŚPIEWA | Quién te cantará

Nagroda Goya 2019: najlepsza debiutująca aktorka

Trzeci film Carlosa Vemuta (Magical Girl) z muzyką Alberta Iglesiasa.

Lila Cassen (Najwa Nimri) przygotowuje się do triumfalnego powrotu na muzyczną scenę, ale na krótko przed koncertem ulega wypadkowi i traci pamięć. Violeta (Eva Llorach), zdominowana przez agresywną córkę Martę (Natalia de Molina), po godzinach naśladuje Lilę Cassen w barze karaoke, gdzie pracuje. Pewnego dnia Violeta otrzymuje kuszącą propozycję. Ma nauczyć Lilę Cassen być… Lilą Cassen.

Więcej o filmie

MISTRZOWIE | Campeones

3 Nagrody Goya 2019: najlepszy film, najlepszy debiutujący aktor, najlepsza piosenka


Komediodramat Javiera Fessera (Camino), hiszpański kandydat do Oscara 2019, największy sukces frekwencyjny hiszpańskiego kina 2018.

Marco (Javier Gutiérrez), zawodowy trener koszykówki, odbywa karę za jazdę po pijanemu. Musi przygotować drużynę składającą się z niepełnosprawnych graczy do ważnych zawodów. Z początku jest niechętny i widzi same problemy, ale z biegiem czasu dostrzega, że sam staje się uczniem i odrabia być może najważniejszą lekcję życia.

Wiecej o filmie

SUPERLÓPEZ

Nagroda Goya 2019: najlepsze efekty specjalne

Przebój kasowy hiszpańskiego kina (ponad 2 miliony widzów), inspirowana serią komiksów, parodia Supermana.

Od kiedy przybył na Ziemię z planety Chitón, jego życie nie jest łatwe. Superlópez (Dani Rovira) ma rentgen w oczach, czyta w myślach, lata i jest w stanie zatrzymać pędzący wagon metra. Jak tu się nie wyróżniać? I co na to jego licealna miłość, Luisa Lanas (Alexandra Jiménez)?

Więcej o filmie


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s