Berlin, Barcelona

Les distàncies
Hiszpania 2018, 99’
Reżyseria: Elena Trapé
Scenariusz: Elena Trapé, Josan Hatero, Miguel Ibáñez Monroy
Obsada: Alexandra Jiménez, Miki Esparbé, Isak Férriz, Bruno Sevilla, María Ribera
Język oryginalny: hiszpański, kataloński
Napisy: polskie
Festiwal Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2018: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Triumfator Festiwalu Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2018.

Olivia (Alexandra Jiménez), Guille (Isak Férriz), Eloi (Bruno Sevilla) i Anna (María Ribera) jadą do Berlina złożyć niespodziewaną wizytę swojemu przyjacielowi, Comasowi (Miki Esparbé) z okazji jego 35. urodzin. Na miejscu okazuje się jednak, że nie wita on ich tak ciepło, jak się spodziewali. Podczas weekendu spędzonego w Niemczech, przyjaciele oddalają się od siebie. Wydawać by się mogło, że życie każdego z nich przebiegało inaczej. Podczas wspólnej podróży znaczenie ich przyjaźni zostanie poddane w wątpliwość. Bohaterowie opowieści zmierzą się z przygnębiającym poczuciem, że ich życie nie płynie tak, jak sobie wymarzyli, kiedy byli bardzo młodzi. Razem odkryją, że czas i odległość mogą wszystko zmienić. Napięcie rośnie, a przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Motorem tej historii są upływ czasu i zmiany, jakich doświadczamy. To też opowieść o jednym z najgorszych uczuć, jakie towarzyszą pożegnaniu.

Na pytanie, czy film jest portretem pokolenia, reżyserka, Elena Trapé, odpowiada: „To brzmi zbyt ambitnie, to nie był mój cel. Sam kontekst jest pokoleniowy. Mówię o sfrustrowanych oczekiwaniach i uświadomieniu sobie, że nigdy już nie będziesz żyć jak w domu rodzinnym”.

Zapytana, dlaczego historia dzieje się w Berlinie, mówi: „Znam to miasto, podoba mi się. Teraz już nie tak bardzo, jak kiedyś, ale pięć czy sześć lat temu, kiedy myślałam o głównym bohaterze filmu, wyobrażałam sobie, że mieszka właśnie tam, ponieważ ma artystyczne aspiracje w dziedzinie fotografii i projektowania graficznego. W tym czasie w Berlinie było rozwinięte artystyczne podziemie. Miasto było tanie, w przeciwieństwie do Londynu czy Paryża, z których musiałeś wyjechać, jeśli nie odniosłeś sukcesu. Ponadto Berlin ma bardzo konkretny i specyficzny krajobraz. Jest ciemno i nie ma centrum historycznego, co bardzo mnie interesowało w kontekście umieszczenia akcji filmu i pokazania przeżyć grupy przyjaciół”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s