To jej szukam

Yo la busco
Hiszpania 2018, 82’
Reżyseria: Sara Gutiérrez Galve
Scenariusz: Núria Roura Benito, Sara Gutiérrez Galve
Obsada: Dani Casellas, Laia Vidal, Marta Cañas, Oriol Esquerda, Guillem Barbosa, Katia Armesto
Język oryginalny: hiszpański i kataloński
Napisy: polskie
Festiwal Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2018 – Sekcja Zonazine: najlepszy aktor pierwszoplanowy

Pierwszy film Sary Gutiérrez Galve. Opowieść o pragnieniach i rozczarowaniach z Barceloną w tle. Spontaniczny i szczery komediodramat, w którym nic się nie kończy zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Tytuł filmu nawiązuje do piosenki Raya Heredii – jednego z prekursorów tzw. Nowego flamenco.

30-letni Max (Dani Casellas) dzieli mieszkanie, lodówkę i czasami łóżko z Emmą (Laia Vidal).  Kiedy Emma postanawia się wyprowadzić, Max jest rozczarowany. Pełen wątpliwości i niepokoju czuje potrzebę zmiany. Będzie jej szukał nocą, pośród świateł i cieni ulic Barcelony, na których nie brak fascynujących postaci.

Na pytanie o miejsca, w których robiono zdjęcia do filmu, reżyserka, Sary Gutiérrez Galve, odpowiedziała: „Mieszkanie Maxa i Emmy wynajmowałam kiedyś na spółkę z kolegami, zanim podwoili nam czynsz. Interesował nas Raval, ponieważ dobrze znam nocne życie tej dzielnicy. Chcieliśmy, żeby mieszkanie Maxa było z dala od centrum, żeby była to podróż zarówno w dosłownym, jak i przenośnym znaczeniu słowa. Taka mała taksówkowa Odyseja. Nie chcieliśmy, żeby bohaterem filmu było miasto. Chcieliśmy pokazać je poprzez naszych bohaterów. W filmie prawie nie ma planów ogólnych. Pojawiły się nawet opinie, że nie rozpoznaje się Barcelony, ponieważ europejskie miasta są coraz mniej charakterystyczne. Kiosk z kebabem, który znalazł się w filmie, równie dobrze mógłby znajdować się w Berlinie. Ale Barcelona ciągle jest Barceloną, choć nie pokazujemy Placu Katalońskiego czy Wieży Agbar. Nie interesowały nas te pocztówkowe symbole miasta”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s