Najlepsze filmy ze wschodniego wybrzeża

Ujawniamy trzy kolejne tytuły z tegorocznego programu!

Costa Blanca, Costa Brava czy Costa Dorada? Wybrzeża Hiszpanii kojarzą się przede wszystkim z piaszczystymi plażami, błękitnym morzem i prażącym słońcem. Jednak we wschodnich regionach Hiszpanii, takich jak Walencja czy Katalonia, bije serce prężnie rozwijającego się młodego hiszpańskiego kina. Od kilku lat produkcje z tych regionów podbijają serca krytyków i publiczności oraz zdobywają najważniejsze wyróżnienia.

W tym roku podczas Tygodnia Kina Hiszpańskiego zaprezentujemy trzy filmy młodych twórców i twórczyń, których fabuła osadzona jest na wschodnim wybrzeżu. Wszystkie trzy zdobyły uznanie na krajowych i międzynarodowych festiwalach. To trzy ambitne, wciągające historie o dorastaniu, młodości i rodzicielstwie. Trzy obrazy z życia młodych Hiszpanów, stojących u progu wyborów, które zadecydują o ich przyszłości.

Niewinność

Pełnometrażowy debiut Lucíi Alemany, pokazywany na festiwalu w San Sebastián, to dzieło bardzo bliskie sercu reżyserki. Film został nakręcony w jej rodzinnym miasteczku Traiguera w Walencji, tuż przy granicy z Katalonią, a główna bohaterka ma w sobie wiele z jej własnych cech i doświadczeń.

Zalane letnim słońcem ulice miasteczka stają się tłem nastoletnich dylematów, miłostek i przyjaźni, ale także pierwszych poważnych wyborów. Alemany doskonale uchwyciła moment, w którym ukazane w filmie życie na hiszpańskiej prowincji, jej lokalne święta i małe społeczności, przestają wystarczać młodej bohaterce, a ona sama jest gotowa postawić wszystko na jedną kartę i w pogoni za marzeniami opuścić rodzinne gniazdo.

Więcej o filmie

Kapela

Reżyserski i scenopisarski debiut Roberta Buesa także rozgrywa się w niewielkim miasteczku położonym w Walencji, Carcaixent. Właśnie do niego powraca główny bohater, mieszkający na co dzień w Londynie muzyk. W rodzinnej miejscowości czekają na niego bliscy, dawno niewidziani przyjaciele i wiele wspomnień z przeszłości…

W swoim pierwszym pełnym metrażu Bueso doskonale uchwycił nastroje młodego pokolenia Hiszpanów, którzy w dorosłe życie wchodzili już w epoce kryzysu i niepewności. Pesymizm i poczucie straty łączą się tu jednak z humorem, doskonale dopracowanymi zdjęciami, świetną muzyką i szczyptą nostalgii, tworząc perfekcyjnie słodko-gorzką atmosferę filmu.

Więcej o filmie

Dni, które nadejdą

Jeden z najniezwyklejszych filmów w tegorocznym programie. Niekwestionowany zwycięzca festiwalu w Maladze, gdzie zdobył nie tylko Złotą Biznagę dla najlepszego filmu, ale także statuetki dla najlepszego reżysera, aktorki pierwszoplanowej, nagrodę młodzieżowego jury i nagrodę Signis.

„Dni, które nadejdą” to opowieść o parze trzydziestolatków oczekujących pierwszego dziecka. O targających nimi wątpliwościach i emocjach, oraz doświadczeniu, które już na zawsze zmieni ich życie. Jednocześnie jest to także prawdziwa kronika dziewięciu miesięcy z życia odtwórców głównych ról, Davida Verdaguera i Marii Rodríguez Soto, którzy w trakcie kręcenia filmu naprawdę spodziewali się dziecka.

Więcej o filmie

Przeczytaj też: Zwycięzcy Nagród Goya w programie 20.TKH

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s