Mantykora

POKAZY W WARSZAWIE, WROCŁAWIU I KRAKOWIE

Mantícora
Hiszpania 2022, 115’
Reżyseria: Carlos Vermut
Scenariusz: Carlos Vermut
Obsada: Nacho Sánchez, Zoe Stein, Patrick Martino, Aitziber Garmendia, Ángela Boix
Język: hiszpański
Napisy: polskie, angielskie

Nagrody Feroz 2023: najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Nacho Sánchez), najlepszy plakat
Nominacje do Nagród Goya 2023: najlepsza reżyseria, scenariusz, pierwszoplanowa rola męska (Nacho Sánchez), odkrycie aktorskie (Zoe Stein)

Po „Magical Girl” i „Kto ci zaśpiewa”, Carlos Vemut pisze i reżyseruje swój najodważniejszy film. Przerażający dramat, w którym zanurza się w pragnienia nie do wyznania.

Zdaniem reżysera „Mantykora” opowiada o prawdziwym potworze. Tym, który żyje wśród nas, na którego można natknąć się w metrze lub w kolejce po chleb. Ale równocześnie o tym, który chce kochać i być kochany.

Julián (Nacho Sánchez) jest zamkniętym w sobie dwudziestokilkulatkiem, który pracuje jako projektant gier wideo. Jego specjalnością są trójwymiarowe potwory. Ma dobrą pensję, żyje w wynajmowanym mieszkaniu w centrum Madrytu. Nie jest w związku, ale mógł kiedyś być. Nie jest zbyt towarzyski, jednak nie można powiedzieć, żeby był socjopatą. Jest uprzejmy, ale zdystansowany. Zawsze przysłuchuje się rozmowom, ale w nich nie uczestniczy, ogranicza się do odpowiadania na zadawane mu pytania. Życie Juliana zmienia się, gdy pod nieobecność sąsiadki, ratuje z pożaru jej kilkuletniego syna. W tym samym czasie spotyka Dianę (Zoe Stein) i czuje zbliżające się szczęście. Czy mroczny sekret, który go dręczy pozwoli mu je osiągnąć?