Dzikie słoneczniki

Girasoles silvestres
Hiszpania 2022, 107’
Reżyseria: Jaime Rosales
Scenariusz: Bárbara Díez, Jaime Rosales
Obsada: Anna Castillo, Oriol Pla, Quim Àvila Conde, Lluís Marqués, Manolo Solo, Carolina Yuste
Język: hiszpański
Napisy: polskie

MFF San Sebastián 2022: Konkurs główny
Nominacje do Nagród Goya 2023: najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska (Anna Castillo)

Laureat Nagrody Goya za „Samotność”, Jaime Rosales, powraca na peryferie Barcelony w przejmującym dramacie społecznym, w którym Anna Castillo błyszczy jak nigdy dotąd. Nic dziwnego, że za rolę w „Dzikich słonecznikach” dostała nominację do Nagrody Goya za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską.

Jak powiedział reżyser, inspiracją do napisania scenariusza i stworzenia postaci głównej bohaterki był fotoreportaż młodej Amerykanki, w którym pokazała swoje trzy związki.

Julia (Anna Castillo) jest bezrobotną, 22-letnią samotną matką dwojga małych dzieci, która zakochuje się w impulsywnym i konfliktowym Oscarze (Oriol Pla). Wchodzi z nim w związek pełen wzlotów i upadków, balansujący między miłosną egzaltacją i wybuchami przemocy. Mimo to postanawia z nim zamieszkać. Kiedy spędzą ze sobą więcej czasu i poznają się lepiej, Julia zacznie się zastanawiać, czy jej nowy chłopak jest naprawdę tym, kogo potrzebuje u swojego boku, czy to właściwy związek i czy jest w nim szczęśliwa. Te pytania i refleksje, a także ostra kłótnia z Oscarem spowodowana zazdrością, skłonią Julię do osobistej podróży w poszukiwaniu uśmiechu losu dla siebie i całej rodziny.