Bestie i słoneczniki. Filmy nominowane do Nagród Goya w programie 21.TKH

W najbliższą sobotę, 11 lutego, rozdane zostaną najwyższe wyróżnienia hiszpańskiego przemysłu filmowego – Nagrody Goya, zwane też hiszpańskimi Oscarami. Iberyjscy kinomani co roku z uwagą śledzą kandydatury i nominacje, obserwując wschodzące gwiazdy i trendy dominujące w rodzimej kinematografii.

Widzowie Tygodnia Kina Hiszpańskiego także w tym roku będą mogli na kinowych ekranach obejrzeć najważniejsze tytuły ubiegłego sezonu – filmy nagradzane i nominowane do Nagród Goya. W programie znalazły się dwa filmy reżyserów znanych już dobrze widzom przeglądu – „Mantykora” Carlosa Vermuta („Kto ci zaśpiewa”), nominowany za reżyserię, scenariusz i obie główne kreacje aktorskie, oraz  „Dzikie słoneczniki” Jaime Rosalesa („Petra”), z wybitną, nominowaną do Goyi rolą Anny Castillo.

Mantykora 

Mantícora | Hiszpania 2022 | reż. Carlos Vermut | Obsada: Nacho Sánchez, Zoe Stein, Patrick Martino, Aitziber Garmendia, Ángela Boin | Nominacje do Nagród Goya 2023: najlepsza reżyseria, scenariusz, pierwszoplanowa rola męska (Nacho Sánchez), odkrycie aktorskie (Zoe Stein)

Świat projektanta gier wideo, Juliána, wypełniają tworzone przez niego potwory. Jednak tajemnica, którą skrywa w prawdziwym życiu, może okazać się straszniejsza niż wirtualne bestie.

Tytułowa mantykora to legendarne stworzenie pochodzące ze starożytnej Persji – żywiący się ludzkim mięsem lew o głowie człowieka, który jadowitym skorpionim ogonem atakuje przyszłe ofiary. Mitologiczny stwór, znany dziś głównie z gier komputerowych i fantastyki, to charakterystyczne dla całej twórczości Vermuta sięgnięcie do wątków popkulturowych. Jednocześnie jest to też przewrotny komentarz na temat natury zła, które częściej niż wśród legendarnych stworzeń wypełniających karty komiksów czy ekrany komputerów, czai się w otaczającej nas codzienności.

Więcej o filmie

Dzikie słoneczniki

Girasoles silvestres | Hiszpania 2022 | reż. Jaime Rosales | obsada: Anna Castillo, Oriol Pla, Quim Àvila Conde, Lluís Marqués, Manolo Solo, Carolina Yuste | Nominacje do Nagród Goya 2023: najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska (Anna Castillo)

Młodzieńcze fascynacje i dojrzałe relacje. Stabilizacja i życie na walizkach. Lęk przed bliskością i uczucie tak gorące, że potrafi zniszczyć wszystko na swojej drodze.

Julia jest młodą dziewczyną z dużym bagażem doświadczeń, która nie znalazła jeszcze swojej życiowej drogi. Wczesne macierzyństwo i związane z nim obowiązki, oraz skomplikowane relacje z partnerami sprawiają, że w jej codzienności mało jest przestrzeni dla jej własnych potrzeb. Jednak trudne przeżycia, z którymi musi się zmierzyć, pozwolą jej lepiej zrozumieć siebie i budować coraz dojrzalsze relacje.

W doskonałej, nominowanej do Nagrody Goya głównej roli, Anna Castillo bezbłędnie wygrywa subtelne zmiany zachodzące w bohaterce i jej transformację z dziewczyny w dojrzałą kobietę.

Więcej o filmie


21. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 9-16 marca 2023 w siedmiu miastach w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Łodzi.

Organizatorami przeglądu są AP Mañana, Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa w Warszawie oraz Instytut Cervantesa w Krakowie.

Patronami wydarzenia są Sevilla City Office, Closer Music, Kino, Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

tydzienkinahiszpanskiego.com | Facebook | Instagram | Kino po hiszpañsku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s