Josefina

Hiszpania 2021, 90′
Reżyseria: Javier Marco
Scenariusz: Belén Sánchez-Arévalo
Obsada: Roberto Álamo, Emma Suárez, Miguel Bernardeau, Manolo Solo, Pedro Casablanc, Simón Andreu
Język: hiszpański
Napisy: polskie

Nominacje do Nagród Goya 2022: najlepsza aktorka (Emma Suárez), najlepszy debiut reżyserski, najlepszy montaż

Pierwszy pełnometrażowy film fabularny Javiera Marco, zdobywcy Nagrody Goya w 2021 roku za krótki metraż, „A la cara”.

„Josefina” to spotkanie dwóch samotnych dusz: Juana (Roberto Álamo) i Berty (Emma Suárez). Potrzeba wypełnienia pustki, w której żyją, sprawi, że będą próbowali odnaleźć się poza otaczającą ich rzeczywistością.

Juan żyje sam w mieszkaniu niedawno zmarłej matki. Jest małomównym i smutnym człowiekiem, który pracuje w więzieniu jako ochroniarz. Pewnego ranka, jadąc autobusem do pracy, spotyka kobietę, która od razu przykuwa jego uwagę. Dzięki dostępowi do więziennych kamer Juan wie, że Berta ma syna w więzieniu i że odwiedza go w każdą niedzielę. Kiedy ponownie spotykają się w autobusie i zaczynają rozmawiać, Juan okłamuje Bertę. Mówi jej, że jeździ do więzienia, by zobaczyć się z osadzoną tam córką, Josefiną. Potrzeba wypełnienia pustki, w której żyją Juan i Berta, sprawia, że zaczynają spotykać się poza otaczającą ich rzeczywistością.

„Niektóre historie miłosne zaczynają się od małego kłamstwa. „Josefina” jest jedną z nich. Juan i Berta to dwoje dojrzałych ludzi, którzy pewnego dnia spotykają się na tej samej ścieżce, by na nowo poczuć chęć do życia. Poczują miłość, dzięki której uda im się wydostać się z mrocznej monotonii codzienności” – mówi Sergy Moreno, producent filmu.