Sierpień w Madrycie

La virgen de agosto
Hiszpania 2019, 129’
Reżyseria: Jonás Trueba
Scenariusz: Itsaso Arana, Jonás Trueba
Obsada: Itsaso Arana, Vito Sanz, Joe Manjón, Isabelle Stoffel, Luis Heras, Mikele Urroz, María Herrador, Naiara Carmona
Język: hiszpański
Napisy: polskie

MFF Mar del Plata 2019: konkurs główny
MFF Karlowe Wary 2019: konkurs główny, nagroda FIPRESCI

Jonás Trueba („Wszystkie piosenki są o mnie”, „Powrót do miłości” ) reżyseruje ten niezwykły i poruszający obraz, nawiązujący do dzieł Erica Rohmera i pobrzmiewający rytmami flamenco w wykonaniu Solei Morente.

„Sierpień w Madrycie” to film-pamiętnik. Intymna podróż w poszukiwaniu znaków. Filozoficzno-mistyczna letnia opowieść, na wskroś radosna i świąteczna.

Sierpień w Madrycie to piekło. Ci, którzy mogą, uciekają przed upałem na wybrzeża Morza Śródziemnego lub Atlantyku, a miasto pustoszeje. Na tych, którzy nie mogą wyjechać i na turystów, którym skwar niestraszny, czekają miejskie ferie, takie jak San Cayetano, San Lorenzo czy Virgen de la Paloma, Odbywają się one w pierwszej połowie sierpnia w centralnych dzielnicach stolicy Hiszpanii. Jedną z uczestniczek tych zabaw jest 33-letnia Eva (Itsaso Arana), która decyzję o sierpniowym pobycie w Madrycie traktuje jako akt wiary. Ma potrzebę nowych odczuć i ufa, że stanie się to właśnie w lecie. Podczas madryckich wakacji Eva spotyka starych znajomych i poznaje nowe osoby. Stara się rozwiązać ich problemy, nie wiedząc, że tak naprawdę pomaga sobie. Odkrywa się na nowo, by już nigdy nie być tym, kim była.