Madryckie historie o (nieoczywistej) miłości

Oszałamia i w młodości, i w sile wieku. Trwa chwilę albo całe życie. Pojawia się i w barze, i w więzieniu. Można ją czuć i do innych, i do siebie.

Miłość ma wiele twarzy, które często wyglądają zupełnie inaczej niż popularne komedie romantyczne. Uczucia bywają pogmatwane, nieoczywiste, zapętlone i poharatane. Osoby kochające i kochane też rzadko okazują się spiżowymi ideałami. Jednak to właśnie te nieidealne historie bywają nam najbliższe i zostawiają w naszych sercach najcieplejsze wspomnienia.

W tym roku w programie Tygodnia Kina Hiszpańskiego znalazły się dwa filmy z nieoczywistym uczuciem w roli głównej, których nie mogą przegapić miłośniczki i miłośnicy kojących historii ze szczyptą optymizmu!

Sierpień w Madrycie

La virgen de agosto | Hiszpania 2019 | 129’ | reż. Jonás Trueba | obsada: Itsaso Arana, Vito Sanz, Joe Manjón, Isabelle Stoffel, Luis Heras, Mikele Urroz, María Herrador, Naiara Carmona


Sierpień w Madrycie – żar leje się z nieba, chodniki parzą w stopy, a madrytczycy uciekają ze stolicy w poszukiwaniu chłodu. Eva ma jednak inne plany. U progu 33. urodzin czuje, że w jej życiu potrzeba radykalnej zmiany. Ma nadzieję odnaleźć ją na ulicach skwarnego, letniego miasta, w którym wszystko może się zdarzyć.

Korzystając z uroków lata, poznając nowych ludzi i odkrywając nieznane dotąd oblicze miasta, Eva dowiaduje się więcej nie tylko o stołecznej metropolii, ale też o samej sobie.

Więcej o filmie

Josefina

Hiszpania 2021 | 90’ | reż. Javier Marco | obsada: Roberto Álamo, Emma Suárez, Miguel Bernardeau, Manolo Solo, Pedro Casablanc, Simón Andreu
nominacje do Nagród Goya 2022: najlepsza aktorka (Emma Suárez), najlepszy debiut reżyserski, najlepszy montaż

Czasami miłość pojawia się w życiu wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewamy. Tak, jak w przypadku Berty i Juana, którzy pierwszą młodość mają już dawno za sobą. Choć różni ich bardzo wiele i czasem stają po przeciwnych stronach (bynajmniej nie metaforycznej) barykady, przypadkowe spotkanie na przystanku autobusowym daje obojgu nadzieję na ucieczkę od doskwierającej im samotności.

Czy Berta i Juan staną się dla siebie nawzajem opoką na resztę życia? A może kłamstwo Juana zdusi pączkujące uczucie w zarodku?

Więcej o filmie


21. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 9-16 marca 2023 w siedmiu miastach w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Łodzi.

Organizatorami przeglądu są AP Mañana, Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa w Warszawie oraz Instytut Cervantesa w Krakowie.

Patronami wydarzenia są Sevilla City Office, Closer Music, Kino, Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

tydzienkinahiszpanskiego.com | Facebook | Instagram | Kino po hiszpañsku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s