Jota Carlosa Saury

WARSZAWA – POKAZ SPECJALNY W HOŁDZIE CARLOSOWI SAURZE

Jota de Saura
Hiszpania 2016, 90′
Reżyseria: Carlos Saura
Scenariusz: Carlos Saura
Obsada: Miguel Ángel Bernal, Sara Baras, Ara Malikian, Carlos Núñez, Juan Manuel Cañizares, Giovanni Solima, Enrique Sonilis
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie

W 2016 roku jeden z najwybitniejszych reżyserów hiszpańskich, Carlos Saura, zaprosił w swoje rodzinne strony, do Aragonii – ojczyzny joty. Film jest kontynuacją dokumentów, w których muzyka i taniec odgrywają rolę główną, jak „Sevillanas”, „Flamenco”, „Tango” czy „Iberia”. 

Saura odkrywa i zgłębia tajemnice wykonywanej z towarzystwem kastanietów joty, która, jak się okazuje, wywarła wpływ na większość hiszpańskich regionalnych tańców ludowych. Jej elementy można odnaleźć nawet w tańcach Meksyku i Filipin. 

W scenach z charakterystycznymi dekoracjami o wyrafinowanej estetyce pojawiają się mistrzowie tańca i muzycy, m.in. skrzypek Ara Malikian, tancerze Miguel Ángel Bernal i Sara Baras oraz gitarzysta Juan Manuel Cañizares, których popisy łączą tradycję z nowoczesnością.

„Jota to potrzebą, która jest we mnie. Jeśli nie zrobię „Joty”, zostanę zamordowany wcześniej czy później, w regionie, z którego pochodzę, w Aragonii.”, mówił Carlos Saura we Wrocławiu podczas Festiwalu Nowe Horyzonty 2016. Słowa dotrzymał, dając nam w prezencie ten piękny film.

Polska premiera „Joty Carlosa Saury” odbyła się podczas 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Dziś ponownie zapraszamy do obejrzenia filmu, oddając w ten sposób hołd ostatniemu klasykowi hiszpańskiego kina, wielkiemu Carlosowi Saurze, który odszedł 10 lutego, tuż po swoich 91. urodzinach.

Przeczytaj też: