Bestie

WARSZAWA – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Hiszpania, Francja 2022, 137’
Reżyseria: Rodrigo Sorogoyen
Scenariusz: Isabel Peña, Rodrigo Sorogoyen
Obsada: Marina Foïs, Denis Ménochet, Luis Zahera, Diego Anido, Marie Colomb, Luisa Merelas
Język oryginalny: hiszpański, galisyjski, francuski
Napisy: polskie

Nagrody Goya 2023: najlepszy film, reżyser, scenariusz oryginalny, aktor (Denis Ménochet), aktor drugoplanowy (Luis Zahera), zdjęcia, dźwięk, muzyka, montaż
Nagrody Forqué 2023: najlepszy film i aktor (Denis Ménochet)
Nagrody Feroz 2023: najlepszy dramat, aktor drugoplanowy (Luis Zahera), muzyka
MFF Tokio 2022: najlepszy film, reżyser, aktor (Denis Ménochet)
MFF San Sebastián 2022: Nagroda Publiczności – najlepszy film europejski

Thriller dziejący się na wsi w głębi Galicji, inspirowany zbrodnią, do której doszło w styczniu 2010 roku w parafii Santa Eulalia, znanej jako Santoalla, w gminie Petín (Ourense), liczącej nieco ponad tysiąc mieszkańców, mieszkających na obszarze nieco większym niż 30 km².

Antoine (Denis Ménochet) i Olga (Marina Foïs) to francuskie małżeństwo, które, szukając świętego spokoju i bezpośredniego kontaktu z naturą, zamieszkuje w małej galisyjskiej wsi, jednak ich relacje z miejscowymi nie są tak sielankowe, jak by sobie tego życzyli. Konflikt z sąsiadami, braćmi Anta (Luis Zahera i Diego Anido), powoduje wzrost napięcia w wiosce, aż do punktu, z którego ma odwrotu.

Prawdziwymi bohaterami tej historii jest holenderska para, Martin Verfondern i Margo Pool, dwoje miłośników przyrody, którzy chcieli spokojnie żyć z uprawy ziemi. Po przemierzeniu całej Europy w poszukiwaniu idealnego miejsca do zamieszkania i pracy, zdecydowali się osiedlić w Santoalli, gdzie ich jedynymi sąsiadami była rodzina Rodriguezów, składająca się z dwóch braci i ich rodziców.