Przez dziurkę od klucza

WARSZAWA, WROCŁAW, KRAKÓW 

No mires a los ojos
Hiszpania, Belgia 2022, 107’
Reżyseria: Félix Viscarret
Scenariusz: David Muñoz, Félix Viscarret, na podstawie powieści Juana José Millása
Obsada: Paco León, Leonor Watling, Àlex Brendemühl, Juan Diego Botto, María Romanillos, Marcos Ruiz, Susana Abaitua, Luisa Gavasa
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie

MFF w Valladolid 2022: najlepszy film iberoamerykański

Filmowa adaptacja powieści „Desde la sombra” Juana José Millasa, która w Polsce ukazała się w tłumaczeniu Karoliny Jaszeckiej pod tytułem „Z cienia”.

Opowieść o braku zrozumienia, izolacji i samotności. Pomysłowa i przewrotna historia o ukrytych pragnieniach, lękach i frustracjach oraz potrzebie odczuwania, nawiązuje do sartrowskiej koncepcji huis clos.

Damián (Paco León) po 20 latach traci pracę. Czuje się zdezorientowany. Wkurza się i reaguje gwałtownie, po czym rusza biegiem przed siebie, jakby chciał uciec i ukryć się w pierwszym nadającym się do tego miejscu. Znajduje je. Jest nim duża, stara, drewniana szafa załadowana do ciężarówki. Nim zdąży ją opuścić, mebel zostanie sprzedany i ruszy do nabywcy, którym jest Lucía (Leonor Watling). Szafa trafia do sypialni, którą Lucía dzieli z Fedem (Àlex Brendemühl). Małżeństwo ma nastoletnią córkę, Maríę (María Romanillos). Nikt z domowników nie przypuszcza, że mają „gościa”. Tej samej nocy nieoczekiwany impuls sprawia, że ​​Damián zostaje z rodziną, aby stać się tajemniczą istotą, która będzie obserwować i wychodzić z cienia, stając się niewidzialnym aniołem stróżem członków rodziny. Damián zbliży się Lucii, pozna jej lęki i marzenia. Poczuje się doceniony i odnajdzie sens w życiu.