Pięć małych wilczków

POKAZY W WARSZAWIE, WROCŁAWIU I KRAKOWIE

Cinco lobitos
Hiszpania 2022, 104’
Reżyseria: Alauda Ruiz de Azúa
Scenariusz: Alauda Ruiz de Azúa
Obsada: Laia Costa, Susi Sánchez, Ramón Barea, Mikel Bustamante, José Ramón Soroiz, Amber Williams, Lorena López, Leire Ucha
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie

Nagrody Goya 2023: najlepszy debiut reżyserski, aktorka (Laia Costa), aktorka drugoplanowa (Susi Sánchez)
Nagrody Forqué 2023: najlepsza aktorka (Laia Costa)
Nagrody Feroz 2023: najlepszy scenariusz, aktorka (Laia Costa), aktorka drugoplanowa (Susi Sánchez)
Festiwal Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2022: najlepszy film, scenariusz, aktorka (Laia Costa i Susi Sánchez), Nagroda Publiczności

Zwycięzca ostatniego Festiwalu Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze. Obdarowany trzema Nagrodami Goya. Piękny poetycki debiut scenarzystki i reżyserki, Alaudy Ruiz de Azui, która swój film dedykuje matkom.

„Pięć małych wilczków” to dramat, który koncentruje się na nieobecności i analizuje, w jaki sposób dziedzictwo rodzinne wpływa na naszą codzienność. Jest kameralny, kontemplacyjny, prosty. Nie znajdziemy w nim wielkiego dramatyzmu ani nadmiernie rozbudowanych wątków. Nie jest epopeją, choć widać w nim codzienne bohaterstwo.

Tytuł filmu to pierwsze słowa jednej z najczęściej śpiewanych hiszpańskich kołysanek. Historia koncentruje się na czterech postaciach i relacjach między nimi, przede wszystkim Amaią (Laia Costa) i jej matką Begoñą (Susi Sánchez) oraz ojcem Koldo (Ramón Barea) i ojcem jej dziecka, Javim (Mikel Bustamante). Przyglądamy się również małżeństwu jej rodziców, nie zapominając o „wilczku” – jej malutkim dziecku, które nie daje nikomu spać, ale i wszystkich roztkliwia. To pierwsze dziecko Amai, która nie wie jeszcze, jak być matką. Kiedy Javi wyjeżdża w kilkutygodniową delegację, postanawia pojechać do rodziców, do pięknego nadmorskiego miasteczka w Kraju Basków i tym samym podzielić się z nimi odpowiedzialnością w opiece nad dzieckiem. Jednak fakt, że Amaia jest matką, nie zwalnia jej z bycia córką.