Wasyl

Vasil
Hiszpania, Bułgaria 2022, 93’
Reżyseria: Avelina Prat
Scenariusz: Avelina Prat
Obsada: Ivan Barnev, Karra Elejalde, Alexandra Jiménez, Sue Flack, Susi Sánchez, Lorena López, Pepo Blasco
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie

MFF w Valladolid 2022: najlepszy aktor (Ivan Barnev i Karra Elejalde)

Debiutancki film fabularny Aveliny Prat o bułgarskim emigrancie w Hiszpanii, ekspercie od szachów i mieszkającym w Walencji emerytowanym architekcie. To film o przyjaźni, solidarności, szacunku, poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, ale również o podejrzliwości i nienawiści.

Wasyl (Ivan Barnev) jest pełnym entuzjazmu, cierpliwym mężczyzną o wielkim sercu. Interesujący, dobrze wykształcony, był mistrzem brydża i szachów w swoim kraju. Jest wszechstronnie uzdolniony, ale z konieczności ima się każdej pracy. Raz jest kucharzem, raz hydraulikiem. Przyjmie każde zajęcie, żeby zarobić na życie. Mimo to, zawsze jest optymistą.

Alfredo (Karra Elejalde) jest samotnym, drobiazgowym, wybrednym maniakiem. Ma trudny charakter, jednak kiedy znajoma prosi go o pomoc dla bezdomnego Bułgara, okazuje się, że ma serce na dłoni i pozwala mu zamieszkać w swoim mieszkaniu ku wielkiemu zdziwieniu córki, Luisy (Alexandra Jiménez).

Tych dwóch mężczyzn nie łączy nic poza pasją do szachów. Pomimo różnic, Wasyl będzie stopniowo burzyć mury zbudowane przez Alfreda, ponieważ ma dar – wie, jak zmienić osoby, z którymi przebywa.