Bohaterki i twórczynie w programie Tygodnia Kina Hiszpańskiego

Tydzień Kina Hiszpańskiego co roku obfituje w niezwykłe historie o kobietach, tworzone przez kobiety (nie tylko) dla kobiet.

Dziś, w dniu ich święta, zapraszamy w programową podróż śladami różnorodnych bohaterek tegorocznych filmów i ich wyjątkowych twórczyń.

Bohaterki waleczne – Dzikie słoneczniki, Josefina

Emma Suárez, „Josefina”

Bohaterka „Dzikich słoneczników”, Julia, jest młodą matką, która nie ma szczęścia do mężczyzn. Jej relacje bywają krótkie, intensywne, a nawet przemocowe. Dziewczyna nie daje jednak za wygraną i walczy nie tylko o wolność i godne traktowanie, ale też o bezwarunkową miłość i akceptację. Za rolę Julii Anna Castillo odebrała nominację do Nagrody Goya.

Bertę z „Josefiny” poznajemy ją, gdy co niedzielę odwiedza swojego syna w więzieniu, uparcie nie stawiając na chłopaku krzyżyka i podtrzymując rodzinne więzi. Jednak dzięki przypadkowemu spotkaniu Berta będzie miała okazję wyjść z jednowymiarowej, matczynej roli i zawalczyć o własne szczęście. W roli Berty nominowana do Nagrody Goya Emma Suárez.

Bohaterki poszukujące – Sierpień w Madrycie, W sieci

Bohaterki filmu „W sieci”

Dla Evy, bohaterki „Sierpnia w Madrycie”, trzydziestka to rytuał przejścia i czas refleksji nad tym, jak wygląda jej życie – czego jej w nim brakuje i jak sprawić, żeby stało się pełniejsze. Spędzenie upalnego lata w hiszpańskiej stolicy pomoże jej lepiej poznać siebie i zdecydować, co jest dla niej najważniejsze.

„W sieci” przenosi nas w nihilistyczny okres dojrzewania, w którym świat wirtualny jest atrakcyjniejsze niż zmierzanie ku przeciętności życia dorosłych. Szukając bliskości i zrozumienia, których nie doświadczają na co dzień, nastoletnie bohaterki tworzą więzi, które okażą się równie pociągające, co niebezpieczne.

Twórczynie

Szukając kobiecej perspektywy spoglądamy nie tylko na to, kto pojawia przed kamerą, ale także na to, kto za nią staje. W tym roku w naszym programie pojawiły się dwa fantastyczne tytuły wyreżyserowane i napisane przez utalentowane twórczynie, które na ekranie dzielą się z nami osobistymi historiami.

Avelina Prat – Wasyl i Alauda Ruiz de Azúa – Pięć małych wilczków

„Wasyl” to historia, która wydarzyła się naprawdę. Postać zrzędliwego architekta, który przygarnia bułgarskiego mistrza szachów i brydża, zainspirowana jest ojcem reżyserki, który naprawdę przyjął pod swój dach genialnego imigranta. Z kolei postać córki inspirowana jest samą twórczynią.

Choć „Wasyl” to pełnometrażowy debiut reżyserski Aveliny Prat, efekty jej pracy są dobrze znane widzom Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Od lat czuwa nad scenariuszami hiszpańskich produkcji, współpracując między innymi z Ceskiem Gayem („Truman”), Manuelem Martinem Cuencą („Kanibal”), czy Lucíą Alemany („Niewinność”).

„Pięć małych wilczków” to opowieść o ewolucji ról rodzinnych, którą przynosi macierzyństwo, zainspirowana doświadczeniami reżyserki, która sama kilka lat temu została matką. Alauda Ruiz de Azúa opowiada o tym, jak fundamentalną zmianą jest pojawienie się potomka nie tylko w codzienności matki, ale także w jej relacjach z rodzicami, którzy stają się dziadkami.

Pokazywany premierowo w Berlinie pełnometrażowy debiut Alaudy Ruiz de Azúi okazał się sensacją zeszłorocznego festiwalu w Maladze – zdobył nagrody za najlepszy film, scenariusz i role żeńskie oraz nagrodę publiczności. Zdobył też trzy Nagrody Goya, za debiut reżyserski i role żeńskie.


21. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 9-16 marca 2023 w siedmiu miastach w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Łodzi.

Filmy w programie | Harmonogramy projekcji


Organizatorami przeglądu są AP Mañana, Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa w Warszawie oraz Instytut Cervantesa w Krakowie.

Patronami wydarzenia są Sevilla City Office, Closer Music, Kino, Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

tydzienkinahiszpanskiego.com | Facebook | Instagram | Kino po hiszpañsku