Hiszpańskie akcenty w programie 67. Berlinale

W czwartek 9 lutego rozpoczął się 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. W programie najnowszy film Alexa de la Iglesii, superprodukcja Fernanda Trueby, oraz dokument Fernanda Leóna de Aranoi.

Najbardziej wyczekiwaną hiszpańską premierą festiwalu jest niewątpliwie najnowsze dzieło Alexa de la Iglesii Bar. Film zostanie pokazany w ramach konkursu głównego, nie będzie jednak walczył o Złotego Niedźwiedzia.

Bar zapowiadany jest jako kolejna czarna komedia w reżyserii baskijskiego twórcy, który tym razem skoncentruje się na grupie ludzi uwięzionych w madryckim barze. Czy postawieni w podbramkowej sytuacji bohaterowie wykażą się odwagą i solidarnością, czy ujawnią swoje prawdziwe, egoistyczne oblicze?

Obsada filmu de la Iglesii jest, jak zwykle, imponująca. Na ekranie zobaczymy między innymi Maria Casasa (Ta noc jest moja), Blankę Suárez (Przelotni kochankowie) oraz Carmen Machi (Jak zostać Baskiem).

Bar trafi do hiszpańskich kin 24 marca.

W konkursie głównym znalazła się też hiszpańsko-chilijska koprodukcja Fantastyczna kobieta w reżyserii Sebastiana Lelio (Święta rodzina). Poprzedni film reżysera, Gloria, również zadebiutował w konkursie głównym Berlinale, a odtwórczyni tytułowej roli, Paulina García, otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki. Film zdobył też nagrodę Goya dla najlepszego filmu hiszpańskojęzycznego. Najnowszy film reżysera również skupia się na silnej bohaterce. Marina jest transkobietą, która po przedwczesnej śmierci ukochanego musi walczyć z jego rodziną zarówno o mieszkanie, w którym żyje, jak i o prawo do swojej tożsamości.

W sekcji Panorama znalazł się pełnometrażowy debiut Eduarda Casanovy Ciała z udziałem Macareny Gómez (Wiedźmy z Zugarramurdi), Caroliny Bang (Hiszpański cyrk) i Carmen Machi (Jak zostać Baskiem), wyprodukowany przez Alexa de la Iglesię. Film jest rozwinięciem krótkich metraży reżysera opowiadających o życiu bohaterek o silnie zdeformowanych ciałach (m.in. Eat My Shit, pokazywany na festiwalu SXSW, i La Hora del baño).

Z kolei w sekcji dokumentalnej Panoramy pokazywany jest dokument Fernanda Leona de Aranoi (Księżniczki), Política, manual de instrucciones poświęcony historii lewicowego hiszpańskiego ruchu Podemos w przededniu wyborów parlamentarnych w 2015 roku. W ramach pokazów specjalnych, berlińska publiczność będzie mogła zobaczyć hiszpańsko-kubańską koprodukcję Últimos días en La Habana Fernanda Pereza, tragikomiczną opowieść o życiu w sercu kubańskiej stolicy.

W ramach Berlinale Special pokazana zostanie też Królowa Hiszpanii Fernanda Trueby (Belle époque). Film jest kontynuacją Dziewczyny marzeń, wyreżyserowanej przez Truebę przed niemal dwudziestu laty – ogromnego przeboju hiszpańskich kin, zdobywcy siedmiu nagród Goya, w tym statuetki dla najlepszego filmu. W rolę hiszpańskiej gwiazdy kina, Macareny Granady, ponownie wcieliła się Penélope Cruz, której rola w Dziewczynie marzeń przyniosła pierwszą w karierze nagrodę Hiszpańskiej Akademii Filmowej.

Królowa hiszpanii to osadzona w czasach dyktatury Franco historia pochodzącej z Hiszpanii gwiazdy Hollywood, powracającej do kraju by zagrać w filmie o życiu XV-wiecznej królowej, Izabeli Kastylijskiej, która wspierała wyprawy Krzysztofa Kolumba.

Film zadebiutował w hiszpańskich kinach w listopadzie ubiegłego roku, otrzymał też 5 nominacji do nagród Goya, ostatecznie jednak nie zdobył żadnej statuetki.

autor: Agata Rudowska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s