Ciała

CIAŁA

Hiszpania 2017, 77’
Reżyseria: Eduardo Casanova
Scenariusz: Eduardo Casanova
Obsada: Ana Polvorosa, Candela Peña, Macarena Gómez, Carmen Machi, Eloi Costa, Itziar Castro
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie

 

Niezwykły debiut reżyserski aktora Eduarda Casanovy. Zamieszkujących nierzeczywisty, pastelowo-różowy świat bohaterów łączy skomplikowana relacja z własnym ciałem. Odmienność fizyczna sprawia, że trudno im odnaleźć się w otaczającym ich świecie. Jednak ostatecznie to nie piękno zewnętrzne okaże się najważniejsze.

Film, którego stylistykę porównywano do mieszanki wczesnych dzieł Pedra Almodovara i Johna Watersa, to wyjątkowy, świeży głos w hiszpańskim kinie. Choć nierzadko konfrontuje widza z obrazami mogącymi wywołać poczucie dyskomfortu, jest też niepozbawioną humoru afirmacją ludzkiej cielesności, nawet w jej najbardziej niekonwencjonalnym wydaniu.

CIAŁA(2)_18
„Ciała” reż. Eduardo Casanova

Casanova tworzy unikalny, autorski świat, w którym błyskotliwym aktorskim kreacjom debiutantów, Itziar Castro i Eloiego Costy, towarzyszą popisy hiszpańskich gwiazd – Carmen Machi (Jak zostać Baskiem. 15. TKH), Macareny Gómez (Gniazdo ryjówek, 17. TKH), czy Candeli Peñi (Kiki, 17.TKH).

Reżyser często mówi w wywiadach, że chce robić filmy, które będą walką przeciw dyktaturze szczęścia. Nie warto starać się być bez przerwy szczęśliwym. Trzeba doświadczyć smutku i bólu, żeby wyciągnąć wnioski. Wieczne szczęście to dystopia, ale zmuszają nas do niego. Idziesz do centrum handlowego, a tam wyskakuje Mr Wonderful ze zdankami typu: „Życzę Ci cudownego dnia”. To zaproszenie do konsumpcji. Wszystko jest w różowym kolorze. Źle się czujesz, a poczujesz się jeszcze gorzej, bo mówią ci, że masz być szczęśliwy. Niech żyje smutek, a nie ciągle to samo! – powiedział Eduardo Casanova w nawiązaniu do pastelowej estetyki filmu.

CIAŁA_18.TKH
„Ciała” reż. Eduardo Casanova

5 Komentarzy Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s