Nagrody Goya rozdane!

Baskijski olbrzym rozbija bank

W sobotę 3 lutego rozdano nagrody Goya, najważniejsze krajowe wyróżnienia filmowe, nazywane też hiszpańskimi Oscarami. Podczas uroczystej gali, która odbyła się już po raz 32., kino hiszpańskojęzyczne po raz pierwszy nie było najważniejszym bohaterem wieczoru – aż 16 z 21 nagród dla filmów fabularnych przypadła produkcjom w językach regionalnych (baskijskim i katalońskim) i angielskim koprodukcjom.

Najwięcej statuetek zdobył oparty na faktach baskijski dramat Handia, twórców znanych festiwalowej publiczności z filmu Kwiaty (15.TKH). Historia olbrzyma i jego brata, przemierzających XIX-wieczną Europę, otrzymała aż 10 nagród (na 13 nominacji), w tym za najlepszy scenariusz oryginalny, muzykę i debiut aktorski dla grającego główną rolę Eneka Sagardoya.

Najważniejsze nagrody roku przypadły jednak w udziale najnowszemu, anglojęzycznemu filmowi jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie hiszpańskich twórczyń, Isabel Coixet (Życie ukryte w słowach), The Bookshop. Produkcja z udziałem brytyjskich gwiazd, Emily Mortimer i Billa Nighy, otrzymała trzy statuetki, w tym wyróżnienie dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz adaptowany.

Świetnie poradził też sobie czarny koń wyścigu, tegoroczny hiszpański kandydat do Oscara, Lato 1993. Pełnometrażowy debiut Carli Simón (nakręcony w języku katalońskim) to oparta częściowo na wspomnieniach reżyserki historia kilkuletniej dziewczynki, która po śmierci rodziców przenosi się z Barcelony do rodziny na katalońską prowincję. Słodko-gorzka historia dziecka, które próbuje zrozumieć otaczający je świat dorosłych, otrzymała nagrody za najlepszy debiut reżyserski, odkrycie aktorskie (Bruna Cusí) i męską rolę drugoplanową (David Verdaguer).

Dwie nagrody aktorskie (dla Javiera Guiterreza za rolę główną i Adelfy Calvo za rolę drugoplanową) otrzymał fenomenalny El autor Manuela Martina Cuenki (Kanibal). Nathalie Pozę nagrodzono za najlepszą rolę pierwszoplanową w rodzinnym dramacie No se decir adiós. Po jednej nagrodzie otrzymały też musical La llamada (najlepsza piosenka) i horror Verónica (najlepszy dźwięk).

#+mujeres

#masmujeres_goyas

Gala odbyła się w cieniu ogólnoświatowej debaty o pozycji kobiet w świecie filmu. Podobnie jak hollywoodzkie aktorki i reżyserki, twórczynie z Hiszpanii też domagają się większego udziału kobiet we wszystkich związanych z filmem zawodach, oraz wyrównania płac. Ze sceny często padały również aluzje do niewielkiej liczby kobiet nominowanych do nagród Goya – na ponad 130 nominacji, przypadło im jedynie 30 (z czego 12 w wyłącznie żeńskich kategoriach aktorskich). Wielu zaproszonych gości demonstrowało swoje wsparcie dla twórczyń przynosząc ze sobą na galę czerwone wachlarze z hasztagiem #+mujeres (więcej kobiet).

Jednocześnie był to drugi rok w historii, w którym to właśnie kobiety odebrały zarówno statuetkę za najlepszą reżyserię (Isabel Coixet) i za najlepszy debiut reżyserski (Carla Simón). Być może jest to jaskółka zmian, które w najbliższych latach zajdą w hiszpańskim kinie.

Lista nagrodzonych

Najlepszy film: The Bookshop

Najlepsza reżyseria: Isabel Coixet, The Bookshop

Najlepszy debiut reżyserski: Carla Simón, Lato 1993

Najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska: Nathalie Poza, No sé decir adiós

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska: Javier Gutiérrez, El autor

Najlepsza drugoplanowa rola żeńska: Adelfa Calvo, El autor\

Najlepsza drugoplanowa rola męska: David Verdaguer, Lato 1993

Odkrycie aktorskie (aktorka): Bruna Cusí, Lato 1993

Odkrycie aktorskie (aktor): Eneko Sagardoy, Handia

Najlepszy scenariusz oryginalny: Handia

Najlepszy scenariusz adaptowany: The Bookshop

Najlepsza muzyka: Handia

Najlepsza piosenka: „La llamada” z filmu La llamada

Najlepsze zdjęcia: Handia

Najlepszy montaż: Handia

Najlepszy dźwięk: Verónica

Najlepsza scenografia: Handia

Najlepsze kostiumy: Handia

Najlepsza charakteryzacja: Handia

Najlepsze efekty specjalne: Handia

Najlepsze kierownictwo produkcji: Handia

Pełna lista nagrodzonych

 

 

autor: Agata Rudowska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s