Znamy zwycięzców nagród Feroz!

El reino Rodriga Sorogoyena i Kto ci zaśpiewa Carlosa Vermuta zwycięzcami nagród Stowarzyszenie Hiszpańskich Dziennikarzy Filmowych

Sezon nagród filmowych trwa w najlepsze, także w Hiszpanii. W oczekiwaniu na przyznanie najważniejszych wyróżnień krajowego przemysłu filmowego, nagród Goya, które odbędzie się na początku lutego, kinomani z uwagą śledzili galę rozdania nagród Feroz, które od 2014 roku przyznaje Stowarzyszenie Hiszpańskich Dziennikarzy Filmowych. Nagrody, nazywane czasem hiszpańskim odpowiednikiem Złotych Globów, trafiają zarówno do filmowców, jak i twórców seriali. Artyści przyjmujący statuetki na sobotniej gali automatycznie stają się faworytami w wyścigu o hiszpańskie Oscary.

Rodrigo Sorogoyen z nagrodą Feroz za El Reino

Absolutnym triumfatorem gali okazał się Rodrigo Sorogoyen (Niech Bóg nam wybaczy) i jego najnowszy film El Reino, który może poszczycić się aż pięcioma statuetkami w najważniejszych kategoriach – za najlepszy dramat, reżyserię, scenariusz, pierwszoplanową rolę Antonia de la Torre i drugoplanową kreację Luisa Zahery. Film zadebiutował na festiwalu filmowym w San Sebastian, gdzie zebrał bardzo przychylne recenzje.

Cztery nagrody Feroz przypadły w udziale obrazowi Kto ci zaśpiewa. Film Carlosa Vermuta (Magical Girl) został wyróżniony za pierwszoplanową rolę Evy Lloach, muzykę Alberta Iglesiasa, oraz za najlepszy plakat filmowy i najlepszy zwiastun. Film także miał swoją premierę w konkursie głównym w San Sebastian.

Zgodnie z przewidywaniami, najlepszą komedią roku został Campeones – najpopularniejszy hiszpański film ubiegłego roku, który przyciągnął do kin 3,3 miliona widzów. Za najlepszy dokument uznano kolejny tytuł z San Sebastian, Apuntes para una película de atracos, a nagrodę specjalną odebrał zwycięzca Złotej Muszli, Entre dos aguas. Dziennikarze filmowi docenili także rolę Anny Castillo (Powołanie) w debiucie reżyserskim Celi Rico Clavellino Podróż do pokoju matki, za który Clavellino odebrała wyróżnienie za najlepszą reżyserię i nagrodę młodego jury na MFF w San Sebastian.

Nagrodę honorową odebrał w tym roku José Luis Cuerda, zdobywca czterech nagród Goya – jako producent najlepszych filmów roku 1996 (Teza) i 2001 (Inni), oraz za najlepszy scenariusz do wyreżyserowanych przez siebie Języka motyli (1999) i Ślepych słoneczników (2008). Jego najnowszy film Tiempo después, do którego napisał też scenariusz, był w tym roku nominowany do nagrody Feroz za najlepszą komedię.

Zdobywcy nagród Feroz:

Najlepszy dramat
El reino

Najlepsza komedia
Campeones

Najlepszy film dokumentalny
Apuntes para una película de atracos

Najlepsza reżyseria
Rodrigo Sorogoyen za El reino

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
Eva Llorach za Kto ci zaśpiewa

Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Antonio de la Torre za El reino

Najlepsza aktorka drugoplanowa
Anna Castillo za Podróż do pokoju matki

Najlepszy aktor drugoplanowy
Luis Zahera za El reino

Najlepszy scenariusz
Rodrigo Sorogoyen i Isabel Peña za El reino

Najlepsza muzyka
Alberto Iglesias za Kto ci zaśpiewa

Nagroda specjalna
Entre dos aguas, reż. Isaki Lacuesta

Honorowa nagroda Feroz
José Luis Cuerda

Najlepszy zwiastun
Kto ci zaśpiewa

Najlepszy plakat
Kto ci zaśpiewa

Pełna lista nagrodzonych: http://feroz.es

Przeczytaj też: Mistrzowie i superbohaterowie: Rok 2018 w hiszpańskich kinach

Przeczytaj też: Nagrody Goya 2019 – znamy listę nominowanych!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s