Rusza 19. Tydzień Kina Hiszpańskiego!

Już po raz dziewiętnasty obchodzimy Tydzień Kina Hiszpańskiego w Polsce. Do dziewięciu miast, w których wiosną goszczą hiszpańskie filmy, dołączyło dziesiąte – Gdynia, co potwierdza fakt, że kino z Półwyspu Iberyjskiego cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju.

Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Biuro ds. Turystyki oraz Instytut Cervantesa w Krakowie zaufali nam również w tym roku, wspierając organizację przeglądu. Do grona tworzących TKH przystąpił Santander Bank Polska, stając się Mecenasem wydarzenia, za co serdecznie dziękujemy.

Filmy tegorocznego Tygodnia reprezentują różnorodną tematykę i gatunki filmowe – fabuły i dokument, komedie i dramaty, kino autorskie i komercyjne. Wybraliśmy szesnaście produkcji z ubiegłego roku – wśród nich jest aż dwanaście polskich premier kinowych, będą więc mieli Państwo okazję obejrzeć najnowsze hiszpańskie kino, zrealizowane z rozmachem i dbałością o szczegół. To dobra wiadomość w czasach utrzymującej się dominacji seriali przywiązujących widzów do ekranu telewizora, koprodukowania filmów przez platformy VOD, które coraz częściej zastrzegają sobie wyłączność dystrybucji poza krajem, w którym powstał film, oraz tendencji prywatnych nadawców telewizyjnych do finansowania przede wszystkim blockbusterów.

Powyższe fakty spowodowały nieznaczny spadek liczby sprzedanych biletów na seanse kinowe w Hiszpanii – z 99,7 miliona w roku 2017 do 97,7 miliona w 2018, co jest równoznaczne w wpływami w wysokości 585,7 milionów euro, z których 102,5 miliona euro pochodziło ze sprzedaży biletów na seanse rodzimej produkcji, utrzymując ją od 5 lat na podobnym poziomie. Powstaje pytanie, czy lekki spadek zainteresowania hiszpańskich widzów pójściem do kina to jeszcze nic strasznego, czy już zapaliło się czerwone światło? Zależy, jak na to spojrzeć. Jeśli porównamy ubiegłoroczne wyniki z katastrofalnym dla hiszpańskich kin rokiem 2013, w którym wpływy ze sprzedaży biletów na krajowe produkcje wyniosły jedynie 70 milionów euro, zaś łącznie widzowie zostawili w kasach kin 506 milionów euro, nie ma powodu do zmartwień. Jednak należy pamiętać, że wzrastająca oglądalność filmów na wielkim ekranie w latach 2014, 2015 i 2016, gdy padł rekord 101,8 milionów widzów, w latach 2017-2018 odnotowała tendencję spadkową. Czy odwrócą ją Pedro Almodóvar, Alejandro Amenábar, Paco Plaza i Isabel Coixet, których filmy wejdą na ekrany kin w tym roku?

Wielu naszych widzów często odwiedza Hiszpanię i z pewnością ma okazję by oglądać hiszpańskie filmy na ekranach kin Madrytu, Barcelony, Walencji oraz wielu innych miast i miasteczek Półwyspu Iberyjskiego. Komu jednak nie udało się obejrzeć najlepszych produkcji w Hiszpanii, ma ku temu niepowtarzalną okazję podczas 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, który rozpoczyna się już 14 marca.

Mistrzowie reż. Javier Fesser

Skoro wspomnieliśmy o hitach, do tegorocznego repertuaru wybraliśmy dwa sukcesy frekwencyjne 2018: Superlopeza (Nagroda Goya 2019 za najlepsze efekty specjalne) w reżyserii Javiera Ruiza Caldery z Danim Rovirą (Jak zostać Baskiem, 15.TKH), Maribel Verdú (Abrakadabra, 18.TKH), Alexandrą Jiménez (Kiki, 17.TKH) i Julianem Lopezem (Zabłąkani, 16.TKH) w rolach głównych, oraz Mistrzów Javiera Fessera (Camino), którzy zdobyli trzy Nagrody Goya, w tym tę najważniejszą – dla najlepszego filmu, współzawodnicząc w wielu kategoriach z produkcją, którą również pokażemy podczas Tygodnia – Królestwem Rodriga Sorogoyena (Niech Bóg nam wybaczy, 17.TKH) – zdobywcą aż siedmiu statuetek, w tym dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, Antonia de la Torre (Abrakadabra, 18.TKH), któremu towarzyszą Luis Zahera (Nagroda Goya dla najlepszego aktora drugoplanowego) oraz Mónica López (Niech Bóg nam wybaczy, 17.TKH), Ana Wagener (GranatowyPrawieCzarny, 7.TKH) i Bárbara Lennie (Złote miasto, 18.TKH) – aktorka doceniona przez Carlosa Vermuta – reżysera obrazu Kto ci zaśpiewa, kolejnej pozycji na liście filmów TKH, z wyróżnioną Nagrodą Goya dla debiutującej aktorki Evą Llorach, oraz przez Jaime Rosalesa (Samotność, 8.TKH), który obsadził ją w roli głównej filmu Petra – również w naszym programie.

Bez końca reż. Cesar Esteban Alenda i
José Esteban Alenda

Filmy w reżyserii mężczyzn (tak się stało, że w tym roku stanowią połowę repertuaru) uzupełniają dwa debiuty: Bez końca w reżyserii Cesara Estebana Alendy i jego brata, José Estebana Alendy z Maríą León (Autor, 18.TKH) i Javierem Reyem (Kiki, 17.TKH) w rolach głównych oraz Diana Aleja Morena.

Wisienką na torcie upieczonym przez mężczyzn jest dokument Camarón: Flamenco i rewolucja Alexisa Morante – wydarzenie specjalne tegorocznej imprezy.

Kolejnym pokazem specjalnym będzie obraz Yuli w reżyserii Icíar Bollaín (Nawet deszcz, 11.TKH) – film o światowej sławy kubańskim tancerzu baletowym, Carlosie Acoście, ze scenariuszem Paula Laverty’ego, współpracującego na co dzień z Kenem Loachem.

Mokra robota reż. Gracia Querejeta

Drugą przedstawicielką znanych, zasłużonych i docenionych reżyserek jest Gracia Querejeta (Szczęśliwych 140, 16.TKH), która w najnowszym filmie Mokra robota w roli głównej obsadziła swoją ulubioną aktorkę, Maribel Verdú.

Do programu Tygodnia Kina Hiszpańskiego po wielu latach nieobecności wraca Elena Trapé i jest to powrót z przytupem. Jej najnowszy obraz Berlin, Barcelona, który jest drugim w karierze reżyserki po bardzo dobrym debiucie (Blog, 12.TKH), otrzymał nagrodę główną dla najlepszego filmu i nagrodę za reżyserię, a Alexandra Jiménez odebrała statuetkę za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską na 21. Festiwalu Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze.

Tchórzliwa miłość reż. Carmen Blanco

Niezwykle interesujące były ubiegłoroczne debiuty. Spośród ośmiu filmów pokazanych w 2018 roku i wyreżyserowanych przez kobiety, wybraliśmy pięć:

  • Carmen i Lolę Arantxy Echevarríi (Nagroda Goya za najlepszy debiut reżyserski) – historię miłości rodzącej się między tytułowymi bohaterkami filmu – Cygankami,
  • Podróż do pokoju matki Celii Rico – intymną opowieść o matce i córce umiejscowioną w Andaluzji, z genialnymi rolami Loli Dueñas (Trudno powiedzieć żegnaj, 18.TKH) i Any Castillo (Powołanie, 18.TKH),
  • Tchórzliwą miłość Carmen Blanco – film o powrotach i rozstaniach z Walencją w tle,
  • To jej szukam Sary Gutiérrez – barcelońską opowieść o pragnieniach i rozczarowaniach,
  • Kochani bracia i siostry Marty Díaz de Lope Díaz – zabawną komedię dziejącą się w andaluzyjskiej Rondzie, film inaugurujący 19. Tydzień Kina Hiszpańskiego.

Wszystkim Widzom Tygodnia Kina Hiszpańskiego życzymy niezapomnianych wrażeń!

Agnieszka Drewno

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s