Barcelona 77

Modelo 77
Hiszpania 2022, 125’
Reżyseria: Alberto Rodríguez
Scenariusz: Rafael Cobos, Alberto Rodríguez
Obsada: Miguel Herrán, Javier Gutiérrez, Jesús Carroza, Fernando Tejero, Xavi Sáez, Catalina Sopelana, Polo Camino
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie

Nagrody Goya 2023: najlepsza scenografia, kostiumy, charakteryzacja, efekty specjalne, kierownictwo produkcji
MFF San Sebastián 2022: film otwarcia

Po sześciu latach nieobecności w kinach Alberto Rodríguez („7 dziewic”, „Operacja Expo”, „Stare grzechy mają długie cienie”, „Człowiek o tysiącu twarzy”) powraca z filmem, który zagłębia się w przeszłość, aby spróbować wyjaśnić hiszpańską tożsamość dziś. „Barcelona 77” to opowieść oparta na tysiącach prawdziwych historii więźniów, którzy w 1977 roku tłumnie zażądali amnestii, ponieważ uważali, że ich wyroki były wytworem reżimu politycznego, który zniknął wraz z nadejściem transformacji ustrojowej.

Zdjęcia do filmu powstały w więzieniu Modelo w Barcelonie, zamkniętym od 2017 roku i szczegółowo odtworzonym na potrzeby filmu, jak również w prowincji miasta Sewilla oraz w halach zdjęciowych, w których zbudowano repliki cel. Scenograf i twórcy efektów specjalnych zdobyli Nagrody Goya 2023 za wspaniałą pracę. Statuetki odebrali również kostiumograf i charakteryzatorzy. Nagrodzeni sprawili, że bez wysiłku przenieśliśmy się w lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku, w których rozgrywa się akcja filmu.

Młody księgowy, Manuel (Miguel Herrán) czeka w więzieniu na proces o defraudację. Grozi mu nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do popełnionego przestępstwa kara. Wkrótce wraz z kompanem z celi, Pinem (Javier Gutiérrez) dołącza do grupy więźniów, która organizuje manifestację z hasłami o amnestii. Rozpoczyna się wojna o wolność, która wstrząśnie hiszpańskim systemem więziennictwa. Jeśli coś zmienia się na zewnątrz, musi przejść transformację również w środku.