Pełny program 21. Tygodnia Kina Hiszpańskiego

Tegoroczny program przeglądu to 13 tytułów reprezentujących pełne spektrum hiszpańskiej kinematografii – od komercyjnych hitów, przez tytuły nagradzane na festiwalach, po ambitne kino niezależne.

Filmy otwarcia i zamknięcia

  • Barcelona 77 - Tydzień kina Hiszpańskiego
  • Sevillanas i Brooklyn - Tydzień kina Hiszpańskiego

Festiwal otworzy Barcelona 77 – zdobywca pięciu Nagród Goya i najnowszy film jednego z najważniejszych współczesnych hiszpańskich reżyserów, Alberto Rodrígueza. To opowieść oparta na tysiącach prawdziwych historii więźniów barcelońskiego więzienia, którzy w 1977 roku, wraz z nadejściem hiszpańskiej transformacji ustrojowej, zażądali amnestii i anulowania absurdalnie surowych wyroków wydawanych przez upadły reżim.
Film otworzył międzynarodowy festiwal filmowy w San Sebastián, a główne role zagrali niezastąpiony Javier Gutiérrez i znany z „Domu z papieru” czy „Szkoły dla elity” Miguel Herrán.

Filmem zamknięcia Tygodnia Kina Hiszpańskiego jest pokazywana na festiwalu w Maladze przebojowa komedia Sevillanas i Brooklyn – historia andaluzyjskiej rodziny, która w obliczu problemów finansowych postanawia ubarwić nieco rzeczywistość w rozmowie z agencją pośrednictwa i przyjąć pod swój dach Amerykanina z wymiany studenckiej. Drobne kłamstewka, różnice kulturowe i buzujące emocje to gwarancja komediowej mieszanki wybuchowej!

Silne bohaterki i pary nie do pary

Jednym z naszych ulubionych motywów, niemal zawsze pojawiającym się w programie festiwalu, są bohaterowie pochodzący z zupełnie różnych światów, którzy mimo dzielących ich różnic potrafią odnaleźć łączącą ich nić porozumienia. Poza wspomnianym już filmem zamknięcia, do tej kategorii należy też Wasyl debiut reżyserski Aveliny Prat. Historia bułgarskiego imigranta i zgryźliwego hiszpańskiego architekta, których połączyła miłość do szachów, to piękna, humorystyczna opowieść o spotkaniu dwóch światów, świetnie wygrana przez Ivana Barneva i znanego z „Jak zostać Baskiem” Karrę Elejalde, nagrodzonych ex aequo za role główne na festiwalu w Valladolid. Bariery dzielące głównych bohaterów Josefiny są bardziej dosłowne – Berta i Juan znajdują się po dwóch stronach więziennych krat, on jako strażnik, ona jako matka osadzonego. Jednak przypadkowe spotkanie na przystanku autobusowym (oraz niewinne początkowo kłamstwo Juana) pozwoli im się do siebie zbliżyć i da obojgu nadzieję na ucieczkę od doskwierającej im samotności.

Na festiwalu nie może też zabraknąć filmów z silnymi bohaterkami w roli głównej. Dzikie słoneczniki to historia Julii, młodej matki, która nie znalazła jeszcze swojej życiowej drogi. W doskonałej, nominowanej do Nagrody Goya głównej roli, Anna Castillo bezbłędnie wygrywa subtelne zmiany zachodzące w bohaterce i jej transformację z dziewczyny w dojrzałą kobietę.Bohaterka pokazywanego w konkursie głównym w Karlowych Warach Sierpnia w Madrycie, Eva, poszukuje radykalnej życiowej zmiany na ulicach skwarnego, letniego miasta, wypełnionego uczestnikami lokalnych fiest i pobrzmiewającego rytmami flamenco.

Pokazy przedpremierowe

  • 24 godziny - Tydzień Kina Hiszpańskiego
  • Bestie - Tydzień Kina Hiszpańskiego

Widzowie Tygodnia Kina Hiszpańskiego jako pierwsi będą mieli okazję zobaczyć dwa hiszpańskie filmy, które trafią w tym roku na ekrany polskich kin. 24 godziny (dystrybucja: Galapagos Films), który pokażemy we wszystkich festiwalowych miastach, to niezwykle aktualny, trzymający w napięciu dramat społeczny, w którym przejmujące losy trójki bohaterów splatają się w obliczu kryzysu ekonomicznego. W rolach głównych hiszpańskie gwiazdy: Penélope Cruz, Luis Tosar i Adelfa Calvo.

W ramach pokazów specjalnych w Warszawie pokażemy też Bestie (dystrybucja: Aurora) – oparty na historii prawdziwej zbrodni wstrząsający film bywalca festiwalu, Rodrigo Sorogoyena. Opowieść o francuskiej parze sprowadzającej się do Galicji zdobyła dziewięć Nagród Goya i Nagrodę Publiczności na festiwalu w San Sebastián.

Pokazy w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie

W Warszawie, Wrocławiu i Krakowie zapraszamy dodatkowo na pokazy czterech filmów. Pięć małych wilczków to olśniewający debiut reżyserki Alaudy Ruiz de Azui, zdobywca trzech Nagród Goya i hit festiwalu w Maladze – historia o dojrzewaniu, rodzinie i macierzyństwie z wielokrotnie nagradzanymi rolami Laii Costy i Susi Sánchez. W Przez dziurkę od klucza na podstawie powieści „Z cienia” Juana José Millása, Paco León wciela się w rolę zagubionego życiowo Damiána, który zamiast stawić czoła problemom życia codziennego, woli w sekrecie zamieszkać w cudzej szafie.

Mantykora to najodważniejszy film znanego widzom festiwalu reżysera Carlosa Vermuta. Mroczna, trzymająca w napięciu historia projektanta potworów, Juliána i skrywanej przez niego tajemnicy, która może okazać się straszniejsza niż wirtualne bestie. W sieci Santiego Amodeo to najbardziej surowy i buntowniczy film festiwalu, przepełniona kontestacyjną energią hiszpańska odpowiedź na „Przekleństwa niewinności”.

W hołdzie Carlosowi Saurze

We wtorek 14 marca w Kinie Muranów odbędzie się pokaz filmu Jota Carlosa Saury, dokumentu muzycznego, w którym reżyser zaprosił w swoje rodzinne strony, do Aragonii – ojczyzny joty. Oddajemy w ten sposób hołd ostatniemu klasykowi hiszpańskiego kina, wielkiemu Carlosowi Saurze, który odszedł 10 lutego, tuż po swoich 91. urodzinach.


21. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 9-16 marca 2023 w siedmiu miastach w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Łodzi.

Filmy w programie | Harmonogramy projekcji


Organizatorami przeglądu są AP Mañana, Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa w Warszawie oraz Instytut Cervantesa w Krakowie.

Patronami wydarzenia są Sevilla City Office, Closer Music, Kino, Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

tydzienkinahiszpanskiego.com | Facebook | Instagram | Kino po hiszpañsku