Pełny program 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego!

Tegoroczny program przeglądu to 16 tytułów reprezentujących pełne spektrum hiszpańskiej kinematografii – od komercyjnych hitów, przez tytuły nagradzane na festiwalach, po ambitne kino arthouse’owe.

W tym roku prym w programie wiodą kobiety – debiutantki i doświadczone twórczynie, wyznaczające nowe kierunki rozwoju hiszpańskiego kina. Filmem otwarcia został wybitny debiut Marty Díaz de Lope Díaz Kochani bracia i siostry, zwycięzca nagrody publiczności na festiwalu w Maladze.

Świetnie swoją karierę reżyserską rozpoczęły także autorki innych tytułów przeglądu. Podróż do pokoju matki Celii Rico miała premierę na prestiżowym MFF San Sebastián, gdzie zdobyła Nagrodę Młodego Jury. Elena Trapé za swój debiutancki Berlin, Barcelona otrzymała w główną nagrodę festiwalu w Maladze. Także w Maladze nagrodzony został Dani Casellas, odtwórca głównej roli w To jej szukam Sary Gutiérrez Galve. Z kolei Tchórzliwa miłość Carmen Blanco zdobyła nagrodę za najlepszą reżyserię i nagrodę krytyków na festiwalu w Alicante.

Przeczytaj też: Otwarcie i zamknięcie 19.TKH – debiutanci górą!

Petra, reż. Jaime Rosales

Filmem zamknięcia festiwalu jest obraz braci Allendów Bez końca, nominowany do Nagrody Goya dla najlepszego debiutu reżyserskiego. Pierwszym filmem jest także pokazywana w Maladze Diana Aleja Moreno. Z kolei pokazywana na festiwalu w Cannes Petra to dzieło doświadczonego, nagradzanego na licznych światowych festiwalach twórcy, Jaimego Rosalesa.

W ramach pokazów specjalnych zaprezentujemy dwa wyjątkowe filmy opowiadające o życiu wyjątkowych artystów. Yuli najnowszy film hiszpańskiej reżyserki Icíar Bollaín , oparty na autobiografii najwybitniejszego kubańskiego tancerza baletowego, Carlosa Acosty. W rolę dorosłego Carlosa wcielił się sam artysta. Pokazywany w wybranych miastach Camarón: Flamenco i rewolucja to muzyczny dokument poświęcony najbardziej ekscytującej postaci świata flamenco – Camaronowi de la Isla.

Przeczytaj też: Pokazy specjalne TKH – intymne portrety gwiazd flamenco i baletu

Yuli, reż. Icíar Bollaín

Jak co roku widzowie Tygodnia Kina Hiszpańskiego będą mieli wyjątkową okazję obejrzeć tytuły nagrodzone hiszpańskimi Oscarami – Nagrodami Goya. jednym z nich będzie Kto ci zaśpiewa Carlosa Vermuta, z nagrodzoną rolą debiutującej Evy Llorach. W wybranych miastach odbędą się także projekcje Carmen i Loli, filmu Arantxy Echevarrii nagrodzonego za debiut reżyserski i najlepszą rolę drugoplanową Caroliny Yuste, oraz Królestwa, znanego polskiej publiczności Rodriga Sorogoyena, nagrodzony siedmioma Nagrodami Goya, w tym statuetką najlepszą reżyserię.

Przeczytaj też: Zwycięzcy Nagród Goya w programie 19.TKH

Mistrzowie, reż. Javier Fesser

W programie nie zabraknie także największych hitów hiszpańskiego box office’u. Superlópez to parodia kina superbohaterskiego z gwiazdą Jak zostać Baskiem, Danim Rovirą w roli głównej. W sekcji Santander Bank Polska zaprasza znalazła się przebojowa kryminalna komedia Gracii Querejety Mokra robota. W wybranych miastach zobaczymy także najpopularniejszy film ubiegłego roku i zdobywcę nagrody Goya dla najlepszego filmu – Mistrzów Javiera Fessera.

Przeczytaj też: Największe hiszpańskie hity w programie festiwalu

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s